Vážená pani, vážený pán,
Váš lekár vám diagnostikoval ochorenie – dnu.

Príčinou je obyčajne dlhodobo nezdravá životospráva (nadmiera alkoholu, mäsa, vnútorností, strukovín), genetické ochorenie, znížené vylučovanie kyseliny močovej obličkami, jej zvýšené množstvo v krvi alebo nadváha.
Ochorenie začína veľmi nenápadne, bez akýchkoľvek príznakov. Zvýšená hladina kyseliny močovej v krvi vedie k usadzovaniu ostrých kryštálikov v mäkkých tkanivách a v kľboch. V akútnom štádiu je najčastejšie postihnutý palec na nohe, koleno alebo členok. Dna môže napadnúť aj iné kĺby a dokonca aj ušné lalôčiky. Postihnutý kĺb veľmi bolí, je opuchnutý, začervenaný, horúci a extrémne citlivý. Chorý môže mať aj zvýšenú teplotu, ktorá je vyvolaná akútnym zápalom. Bezprostrednou pomocou je prikladanie ľadového obkladu na postihnuté kĺby. Neskôr prechádza ochorenie do chronického štádia. V tejto fáze dochádza k poškodeniu až deštrukcii kĺbu.

PRI ZANEDBANÍ A NEDODRŽIAVANÍ DIÉTY ALEBO LIEČBY MÔŽE DÔJSŤ:

k úplnému poškodeniu kĺbu a strate jeho funkcie
ku vzniku obličkových kameňov a kolike
k iným metabolickým poruchám (cukrovke, obezite, zvýšenej hladine cholesterolu)
k vysokému tlaku a ochoreniu obehového systému

DIÉTA:

Prevenciou dnového záchvatu je diéta so správnym výberom potravín (viď tabuľka).
Veľmi vhodné je znížiť prípadnú nadváhu, dodržiavať pitný režim a dostatočný pohyb.

LIEČBA:

Po vyšetrení vám lekár predpíše vhodnú liečbu. Najčastejšie sa používa kolchicín, urikosuriká, nesteroidné antireumatiká a analgetiká. Liečba vyžaduje trpezlivosť a je dlhodobá.

Pri akútnych záchvatoch dny sa užívajú lieky proti bolesti a lieky tlmiace zápalové procesy (antireumatiká a analgetiká).

LIEČBA + DIÉTA = OBMEDZENIE FREKVENCIE
AKÚTNYCH ZÁCHVATOV DNY

Diéta na zníženie hladiny
kyseliny močovej v krvi

V prípade, že máte záujem o ďalšie materiály, obráťte sa na svojho lekára alebo priamo na našu spoločnosť: Pharmaselect SK s.r.o.,
Sokolská 38, 90089 Častá alebo na info@pharmaselect.sk